Till starsidan
Close
Till starsidan

Hjälpmeny

Till starsidan

Hjälpmeny

2019-11-11
Vattenbrist. Koka vattnet i Forshaga. Sophämtning försenad.
Uppdatering måndag klockan 11.30. Vi rekommenderar kokning av dricksvatten för Forshaga med omnejd. Vi uppmanar fortfarande alla att spara vatten. Sophämtning försenad idag. Låt kärlet stå ute till dess det är tömt.
Länk

Kommunteknik och service

Kommunteknik och service ansvarar för och sköter kommunens fastigheter, gator, parker, ledningsnät, vatten- och avloppsverk, renhållning, lokalvård samt måltidsverksamhet för skola och äldreomsorg. Förvaltningen handlägger också olika markfrågor (ledningsrätter, arrenden mm).

E-post till personal enligt principen fornamn.efternamn@forshaga.se.

Stab

Morgan Häggbom

Teknisk chef
Ansvar: övergripande förvaltningsansvar, ekonomi
Telefon: 054-17 20 33
E-post: morgan.haggbom@forshaga.se

Anne Hellström

Kommunikatör/handläggare
Ansvar: information, webbplats, sociala medier, mark, arrenden, adresser, säkerhet
Telefon: 054-17 20 40
E-post: anne.hellstrom@forshaga.se

Kost

Maria Källström

Kostchef
Ansvar: måltidsverksamhet inom skola och omsorg
Telefon: 054-17 20 39
E-post: maria.kallstrom@forshaga.se

Jorun Ledin

Kostsamordnare
Telefon: 054-17 20 32
E-post: jorun.ledin@forshaga.se

Gator och park

Reimond Carlsson

Driftchef gator/park
Ansvar: gator, gång- och cykelvägar, snöröjning, parker, lekparker, ledningar
Telefon: 054-17 23 57
E-post: reimond.carlsson@forshaga.se

Ola Blomgren

Gatuingenjör
Ansvar: trafik, tillstånd, karta, projekt
Telefon: 054-17 20 38
E-post: ola.blomgren@forshaga.se

Hanna Risberg

Handläggare (25 procent, övrig tid miljö- och byggförvaltningen)
Ansvar: sophämtning, latrinhämtning
Telefon: 054-17 23 62
E-post: hanna.risberg@forshaga.se

Gijsbert van Krieken

Skogsansvarig
Ansvar: kommunens skog, röjning, gräsklippning
Telefon: 054-17 23 75

Fastighet

Kent Nilsson

Avdelningschef fastighet
Ansvar: byggprojekt, försäkringar, säkerhet
Telefon: 054-17 20 44
E-post: kent.nilsson@forshaga.se

Joakim Bååth

Driftchef fastighet
Ansvar: underhåll fastigheter, energi
Telefon: 054-17 20 47
E-post: joakim.baath@forshaga.se

Anna Olsson

Städchef
E-post: anna.olsson08@forshaga.se

Vatten och avlopp

Stefan Melin

Driftchef vatten/avlopp
Ansvar: vattenverk, avloppsverk, pumpstationer, anslutningar vatten och avlopp, missfärgat vatten
Telefon: 054-17 20 34
E-post: stefan.melin@forshaga.se

Dela denna information:

Tipsa en kompis

Sidan uppdaterad: 2019-05-13

Forshaga kommun

Box 93

667 22 Forshaga

Telefon: 054-17 20 00